مدیر سیستم
  تمام افراد جامعه باید در مبارزه با مواد مخدر احساس مسئولیت کنند
اضافه شده توسط :  مدیر سیستم      در تاریخ : 1393/02/08
ارسال این مطلب برای ایمیل دوستان :

به گزارش خبرگزاری فارس، عباس دیلمی‌زاده گفت: برنامه پیشگیرانه از اعتیاد نیازمند برنامه کلان و مدت زمان طولانی است و باید به صورت هدفمند نیز برای آن تصمیماتی اتخاذ شود، به این معنا که امروز کشور، دولت و مردم در جنگ با مواد مخدر و قاچاقچیان هستند و گاهی مواقع نیز خود معتادان با خودشان در جنگ هستند، در چنین شرایطی  باید در حوزه اجتماعی کردن مواد مخدر به نقطه‌ای برسیم که بتوانیم یک سیاست درست را در ارتباط با آن عملیاتی کنیم.

این کارشناس اعتیاد با اشاره به اینکه دولت در امر اجتماعی کردن مواد مخدر دولت باید نگاه تسهیل‌گر نسبت به این امر داشته باشد، اظهار کرد: امروز موادمخدر به عنوان یک موضوع مهم و مطالبه مردم مطرح است و به یکی از چالش‌های اجتماعی تبدیل شده است لذا باید مشارکت مردم به عنوان یک پشتوانه اصلی مد نظر باشد چرا که همه بدنه جامعه با آن در گیر است و این آسیب تنها مختص یک قشر یا یک گروه نیست و به همین دلیل باید تمام بدنه جامعه درگیر این موضوع شده و خود مردم آن را راهبری و هدایت کنند.

وی از مسئولین و متولیان خواست تا مردم و سازمان‌های مردم نهاد را به عنوان متولیان این امر قرار داده و خود به عنوان تسهیل‌گر عمل کنند و اگر به این موضوع توجه نشود اجتماعی کردن مواد مخدر قطعا به جایی نخواهد رسید.

دیلمی‌زاده با اشاره به اینکه بزرگترین نگرانی مردم موضوع مواد مخدر است، تصریح کرد: در بحث اجتماعی‌کردن ابتدا باید هدفگذاری برنامه مشخص شود و به جای آنکه مردم فکر کنند که حاکمیت و دولت موظف به حل این مشکل است تک تک افراد جامعه در قبال این موضوع احساس مسئولیت کنند و خود در عوامل پیشگیری از بروز این آسیب ویرانگر نقش بپذیرند.

این کارشناس حوزه اعتیاد گفت: برای اینکه مردم بتوانند این موضوع را بپذیرند و همکاری داشته باشند لازم است اطلاعات و آمار شفاف، دقیق و صادقانه از وضعیت مواد مخدر داشته باشند لذا بهتر است متولیان امر بر اساس واقعیت‌های موجود گام بردارند و اینکه مردم نیز بپذیرند مواد مخدر در همسایگی و نزدیکی ما در حال تولید است و این موضوعی نیست که به سادگی و با مبارزه صرف بتوان با آن مقابله کرد.

دیلمی زاده تاکید کرد: در شرایط فعلی نیازمند یک مهندسی معکوس اجتماعی هستیم تا بتوانیم تقاضای مواد مخدر را کاهش دهیم و این مهندسی معکوس نیازمند یک اتاق مهندسی و به روز است.

وی خاطرنشان کرد: همان گونه که توانستیم در سایر فرآیندهای اجتماعی به توانایی‌های قابل قبولی برسیم و راه‌کارهای بنیادین برای آن پیدا کنیم در شرایط فعلی نیز می‌توان با مهندسی معکوس اجتماعی به کاهش تقاضای مواد مخدر در مدت زمان کوتاه دست پیدا کرد.

انتهای پیام/

منبع فارس نیوز